Вадим Єрмолаєв: У яких сферах буде цікаво розвивати бізнес в Україні після закінчення війни
  3 Квітня 2023

Культовий роман братів Стругацьких називається “Понеділок починається у суботу”. Це дуже глибока думка. Будь-який прогноз має спиратися на ситуацію сьогоднішнього дня.


Думати про майбутнє бізнесу найпростіше, вивчаючи план Кабінету Міністрів України на 2023 рік. Відповідний документ уряд ухвалив у березні. Я уважно прочитав його і побачив наступні тренди.

Євроінтеграція

У грудні цього року мають розпочатися переговори щодо повноцінного членства України в ЄС. До цього Верховна Рада, міністерства та відомства працюватимуть у поті чола над гармонізацією українського та європейського законодавства. Перекроять усі правила: від космічних програм до вирощування ягід.

До грудня Нацбанк із Мін’юстом мають опрацювати можливості приєднання України до зони платежів до Євро (SEPA). Цього ж місяця очікується схвалення Рішення Комітету асоціації Україна – ЄС у торговому складі щодо внесення змін до Угоди про асоціацію з метою створення режиму внутрішнього ринку ЄС у сфері фінансових послуг та роумінгу.

А також забезпечення доступу українських компаній до ринку публічних контрактів на закупівлю товарів ЄС та України, а також до урядових тендерних закупівель та тендерів місцевих органів влади.

Що це означає для підприємців? Приділяйте більше уваги вивченню можливостей ринку ЄС у своїй сфері. Проводьте маркетингові дослідження, вивчайте законодавство, відкривайте представництва. Лідери ринків: monobank, Нова пошта та багато інших – вже біжать у той бік. Не відставайте.

Особливо уважно на захід варто дивитися:

Відновлення України

“Відновлення починається вже зараз. Не чекаємо на завершення війни. У відновленні цього року буде 4 основні напрямки: енергетика, житло, розмінування та критична інфраструктура. Плануємо активізувати формат “Фінансового Рамштайну” для визначення джерел фінансування проектів відновлення. Треба для цього, за попередніми оцінками, 17 млрд доларів лише цього року”, – сказав на засіданні уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Це означає, що на забудовників чекає величезна робота. Вони будуть відновлювати зруйноване війною житло, зводити нове. І не лише його. Мінінфраструктури має продовжити реалізацію проекту “Надзвичайна кредитна програма для відновлення України”, започаткованого у 2022 році. Передбачається розподілити між місцевими бюджетами 1703,4 млн. грн. для відновлення соціальної інфраструктури. Крім того, йде робота над приєднанням України до Банку розвитку Ради Європи та Третього протоколу до Генеральної угоди про привілеї та імунітети Ради Європи. Це відкриє доступ до отримання пільгових кредитів на соціальні проекти, зокрема створення соціального житла та подолання наслідків війни. І це ще не все.

Це не фантазії. Це реальні плани. Настільки масштабні проекти потягнуть за собою розвиток та інших галузей, які виробляють все, що потрібно для їх реалізації. І обслуговують тих, хто нею зайнятий.

Реабілітація та адаптація

Виникає питання: хто робитиме цю величезну роботу в умовах, коли чоловіки воюють, а багато жінок за кордоном? У відповідь на ці виклики Кабмін планує змінити систему навчання для дорослих, давши можливість людям освоювати нові професії, потрібні на ринку. Крім того, заплановано велику програму психологічної та соціальної реабілітації ветеранів. Її завдання – допомогти воїнам-переможцям повернутися до мирного життя.

Ми всі дуже сподіваємось, що Україна переможе вже цього року. Роботи перед нами – гора! Встигнути б все зробити!