В Україні реставрують унікальний об’єкт XVIII століття – першу промислову будівлю Катеринослава
Сегодня  24 Березня 2020

У Дніпрі триває реставрація унікальної пам’ятки історії та архітектури національного значення – Катеринославської суконної фабрики. Протягом 40 років з моменту заснування це було найбільше містоутворююче підприємство міста.

Цього року будівлі виповнюється 226 років, а перші згадки про плани її будівництва значилися ще в “Начертании города Екатеринослава» (1786 г.). За період свого існування Катеринославська суконна фабрика слугувала складом провіанту для армії, була госпіталем, дитячим будинком і патологоанатомічним музеєм.

Але більшість жителів Дніпра пам’ятають будівлю фабрики як хлібозавод. Фабрику експлуатували як хлібний завод з 1926 р і до 2000-х. Після припинення роботи заводу будинок перебував у занедбаному стані.

Після реставрації будівля Катеринославської суконної фабрики буде пристосована під комерційне використання.

Процес реновації запущений

Процесом реставрації фабрики зайнялися підприємства-учасники корпорації “Алеф”, які раніше займалися будівництвом таких відомих об’єктів в Дніпрі, як МФК “CASCADE PLAZA”, ТДК “Босфор”, бізнес-центр “Призма” та інші.

За словами фахівців, проведені дослідження допускають запуск реставраційних робіт в межах реновації цілого кварталу, обмеженого проспектом Яворницького, вулицями Пастера і Привокзальної, Старомостовою площею.

“Будівля Катеринославської суконної фабрики зазнала дуже багато реконструкцій і переробок. Потрібно було попрацювати над пошуками закладених отворів, які тут колись були. Були знайдені переробки, які не мають абсолютно ніякого відношення до пам’ятника, тому їх довелося демонтувати.

Було складно визначити початкові форми вхідних елементів бічних крил, тому як вони були досить якісно і стилістично, а також архітектурно, вірно викладені. Однак, як виявилося, нашарування 1914 року трохи спотворювало ту архітектуру, яка була передбачена автором спочатку. Зараз ведуться роботи по відновленню первісного вигляду будівлі”, – коментує архітектор проекту Олександр Бердик.

Що буде реалізовано на території Катеринославської суконної фабрики

екатеринославская суконная фабрика в днепре

Після реставрації в будівлі розташуються комерційні площі. На місці пустиря позаду Катеринославської суконної фабрики також планується звести торговий комплекс.

Новий комплекс і реставрований пам’ятник буде розділяти пасажна вулиця. Вона буде походити на одне з найпопулярніших місць міста – Катеринославський бульвар.

“Це буде 4-рівневий торговий центр, з підземним паркінгом. I і II рівень – торгівля і кафе, III рівень – фуд-корти. Дуже важливо відзначити пішохідний бульвар, який буде розташований між корпусом полотняної фабрики і ТРЦ. Це буде комфортна пасажна вулиця європейського класу, з хорошим освітленням, озелененням, можливістю відпочити. Саме з бульвару будуть здійснюватися входи в бутики, як колишньої фабрики, так і торгового центру”, – поділився головний архітектор Ігор Задоя.

На сьогоднішній день вже здійснені перші етапи реконструкції: демонтаж покрівлі, випробування паль і виготовлення несучого металевого каркаса.

Справка: Корпорація “Алеф” об’єднує різнопрофільні бізнеси, які працюють в сегменті девелопменту, виробництва будівельних матеріалів та аграрній сфері. Голова ради корпорації “Алеф” – Вадим Єрмолаєв. Заступник голови ради корпорації – Станіслав Віленський.