Динамічний старт і великі перспективи: як в Україні розвивається біоенергетика
Пресс-служба Вадима Ермолаева  16 Липня 2019

Цієї осені в Дніпрі буде закінчено будівництво нової ТЕС на біопаливі, а саме – лушпинні соняшника. Електростанція зможе «перетворювати» на електроенергію 320-350 тонн лушпиння на добу. Інвестором проекту виступає Вадим Єрмолаєв, акціонер маслоекстракційного заводу «Потоки».

Потужність біоТЕС складе 16 МВт.

Багато це чи мало? У порівнянні з атомними електростанціями, де потужність тільки одного енергоблоку може досягати 950 МВт, це майже нічого. Але серед електростанцій на біопаливі вона буде однією з найпотужніших в Україні.

Чи потрібні Україні альтернативні джерела енергії на шляху до енергонезалежності? І які перспективи конкретно біоенергетики? Давайте розберемося.

Навіщо це потрібно?

Про переваги альтернативної енергетики сьогодні знають всі. По-перше, це зниження залежності від джерел енергії, що вичерпуються (таких як нафта, вугілля і газ і т.д.). По-друге, це зниження забруднення навколишнього середовища.

Для України питання альтернативної енергетики можна назвати особливо актуальним. Україна – енергодефіцитна країна і імпортує близько 70% обсягу природного газу від власного споживання. Тому використання поновлюваних джерел енергії допомогло б заощадити на традиційних паливно-енергетичних ресурсах.

Станом на 2014 рік, річний технічно досяжний енергетичний потенціал відновлюваних джерел в Україні становив близько 50% загального енергоспоживання. Це число дорівнює 68, 6 млн тонн нафтового еквіваленту. А значить, гра все-таки варта свічок.

Україна і альтернативна енергетика: яка мета на найближчі роки

Приєднавшись до Європейської енергетичної спільноти, Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11% «чистої енергії» в енергобалансі України.

Для порівняння: за даними Eurostat, Швеція з поновлюваних джерел отримує найбільшу частину енергії (53,9%). За цим показником також лідирують Фінляндія (39,3%), Латвія (37,6%), Австрія (33,0%) і Данія (30,8%). В цілому частка енергії з відновлюваних джерел в країнах ЄС становила 29% станом на 2018 рік. Довгострокова мета європейців – досягти показника 70% до 2050 року (згідно з Енергетичною стратегією ЄС до 2050 року).

Звичайно, Україні ще далеко до таких показників. У 2017 році країна досягла лише 6,7% «чистої» енергії в енергобалансі, що навіть менше планового показника на 1,6%.

Однак не можна не відзначити проміжної перемоги: тільки з 2017 до 2018 року потужність об’єктів відновлюваної електроенергетики, які працюють за «зеленим» тарифом зросла більш ніж наполовину – з 1400 МВт до 2200 МВт.

Велика частина «чистої» енергії в Україні зараз доводиться на сонячні електростанції -1388 МВт. Друге місце за цим показником займають вітроелектростанції – в цілому вони виробляють 533 МВт. Малі ГЕС в сукупності дають 99 МВт енергії. Установки на біогазі мають загальну потужність 46 МВт.

На електроенергію, вироблену з біомаси, поки доводиться 51 МВт. Але цей напрямок альтернативної енергетики можна назвати одним з найперспективніших в Україні. Адже якщо деякі європейські країни закуповують сировину для біопалива за кордоном, в Україні такої необхідності немає. Потужна аграрна промисловість дозволяє країні навіть бути її експортером. Альтернативна енергетика дозволяє вигідно використовувати цей потенціал.

Красномовніше за всіх говорять цифри: тільки відходів біомаси, що утворюються в сільському господарстві, досить, щоб забезпечувати газом 5-6% річної потреби України – 1,7 млрд куб м.

Ще близько 1 млрд куб м можна щорічно отримувати від переробки ТПВ. Разом робота установок на біогазі та біомасі можуть знизити обсяг імпорту газу на 9%.

Як Україна використовує потенціал біоенергетики вже сьогодні

Розвиток альтернативної енергетики з використанням біомаси в Україні почався в 2012 році. Тоді загальна потужність таких об’єктів дорівнювала всього 6 МВт. У 2018 цей показник склав вже 51 МВт. І країна має всі можливості для підвищення цього показника в найближчі роки.

Серед реалізованих проектів особливо цікава біотеплоелектростанція в м.Кам’янець-Подільський:

БіоТЕС в Кам’янці-Подільському була відкрита в 2018 році. Загальна потужність – 46 МВт, з яких електрична становить 4 МВт, а теплова – 42 МВт. Для виробництва електроенергії і тепла використовує, крім газу, солому, лушпиння соняшнику і кукурудзи. Забезпечує теплом і гарячою водою 22 000 жителів міста. ТЕС в Кам’янці-Подільському перша в Україні, третя в Європі і п’ята в світі працює за допомогою турбіни з модулем ОRС.

Серед потенційних проектів:

Як бачимо, для української альтернативної енергетики все тільки починається, зате починається динамічно. Особливо в сфері виробництва електроенергії за допомогою біомаси. Україна має всі шанси протягом наступних кількох років в рази збільшити обсяги «чистої» енергії, що виробляється з біомаси. Зараз це буде вкрай вигідно для всіх: для держави, приватних інвесторів і стану навколишнього середовища.