Епоха знецінення позаду: чому бути робочим в наш час все-таки престижно?
Пресс-служба Вадима Ермолаева  21 Січня 2020

Кадровий «голод» серед робітничих професій за останні два роки відчувається дуже гостро. Наприклад, станом на 2018 рік на два вакантних місця серед умілих робітників з інструментом припадав лише один претендент.

Така статистика – показник важливої проблеми, яка існує на ринку праці України, а саме дефіцит представників робітничих професій.

Чому ж так складно залучити кваліфікованих робітників до роботи на виробництві, і як можна врегулювати цю ситуацію?

Більшість аналітиків наводять такі причини:

1.Трудова міграція за кордон

Витік «робочих рук» за кордон – це одна з основних причин кадрового дефіциту. З наданням Україні безвіза, багато хто вирішив спробувати щастя в Європі, адже оплата робіт і зарплата там набагато вище.

Але варто також підкреслити і позитивний аспект трудової міграції. За кордоном працівники отримують важливий досвід, освоюють технології, які застосовуються в Європі і після повернення в Україну застосовують отримані знання на батьківщині.

2. Стереотипна непрестижність даних професій.

Серед молодого покоління, багато хто вибирає роботу в офісі, ніж роботу на заводі. Більшість навіть не здогадуються про те, що сучасні робочі отримують гідну зарплату, працюють на якісному і безпечному обладнанні і мають соціальний захист.

«Молоді люди, думаючи про роботу на виробництвах, уявляють собі брудний цех, неохайних робочих, чия мрія – тільки щоб зміна швидше закінчилася. Вони не знають, як на сучасних розвиваються заводах можна ефективно реалізувати себе. І не знають, яке задоволення – створювати цінність своїми руками », – коментує Вадим Єрмолаєв, голова Ради корпорації« Алеф ».

3. Низький рівень підготовки фахівців

Проблема незацікавленості молоді в робітничих спеціальностях – це проблема в освіті, яку потрібно отримати.  Адже застаріла освітня програма не встигає за темпом розвитку технологій і залишається практично в тому вигляді, в якому існувала ще за часів СРСР. Також потрібно відзначити, що при навчанні майбутніх фахівців величезна увага приділяється теорії, а не практиці.

Як компенсувати дефіцит

Очевидно, що для швидкого залучення співробітників на заводи і виробництва необхідно надати робітникам досить високу заробітну плату і хороші умови праці.

Але також до цих дій потрібно додати шанобливе ставлення до робітників і підвищення престижності їх діяльності.

У сусідній Молдові, наприклад, на одному з підприємств активно почали працювати над культурою компанії і приділяти увагу формуванню внутрішньокорпоративних цінностей. Як результат такої програми, витік не відбувається і люди почали міцно триматися за свої місця.

Працюючи над власним брендом важливо зробити так, щоб кожен співробітник відчував би себе частиною великого механізму і розумів би, що він потрібен і незамінний. Зараз багато хто шукає не тільки гроші в професії, а й гордість за свою роботу.

Підвищуємо престиж

Для початку розберемося в чому вигода для молодої людини стати представником робітничої професії. Найголовніше – це довести молоді, що на виробництві можна добре заробляти, просуватися вгору по кар’єрних сходах, мати стабільний графік, знати свої права і обов’язки, розуміти поставлені цілі і завдання від керівництва. Адже ключ фінансової забезпеченості робітника – це високий професіоналізм, який легко можна придбати, працюючи на виробництві, яке має позитивну репутацію і можливості для реалізації. Найкраще пізнавати дійсність через конкретні приклади тих, хто вже відбувся в професії, але не зупиняється на досягнутому.

робітничі професії

В наші дні щоб реабілітувати престижність робітничих професій після часів Радянського Союзу корпорація «Алеф» запустила проект «Герої в спецівках». Суть цієї інформаційної кампанії – показати, як насправді живуть представники робочих спеціальностей, відобразити їх унікальні історії і дати відповідь, чому вони вибрали цей рід діяльності серед масштабної палітри професій. Мета проекту – руйнувати усталені стереотипи про непрестижність робітничих професій на підприємствах.

Ще один із способів, за допомогою якого корпорація бореться з непрестижністю робочих спеціальностей – змагання «Кращий за професією». Такі змагання дозволяють співробітникам показати себе, продемонструвати свої сильні сторони, набратися нового досвіду та вдосконалювати процеси на виробництві. Це дозволяє кожному причетному відчути свою значимість і виявити, що керівництво цінує тебе, як кваліфікованого фахівця.

Над залученням претендентів до лав трудящих працювати також важливо. Щоб посилити мотивацію людей до якісної роботи і комфортного перебування на своєму робочому місці потрібно використовувати систему бонусів за виконання понад норму. Прекрасна можливість формування комфортного мікроклімату в корпорації – це спільне перебування в неробочі години, так звані “тімбілдинги”.

Важливо залучати співробітників під час постановки цілей і завдань, знаючи процес зсередини, вони допоможуть скласти гарний план для отримання бажаних результатів. Коли людина відчуває себе важливою і незамінною на своїй роботі, а не маленьким гвинтиком у величезній машині, вона буде пишатися собою і рости разом з компанією. При цьому неважливо яку посаду вона займає.