200 нових українських заводів: що вони собою являють
Я-Корреспондент  26 Лютого 2019

Протягом двох десятків років після здобуття Україною незалежності ніхто не поспішав будувати нові заводи.

На той момент колишні радянські підприємства працювали за принципом «отримати великий дохід тут і зараз». На сьогодні цей ресурс вичерпав себе. Без глобальної модернізації радянські заводи більше не ефективні.

Тому в 2010-х для промисловців відкрилося два шляхи: або вкладати величезні кошти в переобладнання старих заводів (приклад – Олександр Ярославський і ХТЗ) або відкривати нові.

У списку заводів, побудованих за часів СРСР, переважають металургійні виробництва, агропром і харчова промисловість, а також заводи по виробництву будматеріалів.

Що ж собою являє собою нове «покоління»?

Які заводи відкрилися в Україні за останні роки

За останні чотири роки в Україні було відкрито понад двісті нових заводів.

Що вони виробляють? З цього списку можна виділити чотири найпоширеніших напрямки:

З «новенького» підкреслимо відкриття п’яти сміттєпереробних заводів. Будівництво трьох з них інвестують комунальні підприємства.

Яку нову продукцію освоїло українське виробництво?

Серед нещодавно відкритих заводів виділяється кілька високотехнологічних проектів. Наприклад, завод з виробництва сонячних панелей Enhol, що інвестується українською компанією. А також завод по виробництву космічних ракет, інвестором якого виступає американська компанія Firefly Aerospace. До цікавих високотехнологічних проектів можна віднести завод з виробництва вертольотів Вібстон Аеро.

Але особливо цікаві заводи, які виробляють нову для України продукцію. Наприклад:

У 2017 році в м Чорноморськ (Одеська область) відкрився перший український завод з виробництва продукції з ЕВА або етиленвінілацетату. ЕВА є екологічно чистим полімерним матеріалом.

Український завод виробляє з нього широкий асортимент продукції, починаючи від іграшок і спортивного інвентарю до покриття для іподромів.

Згідно ЄДРПОУ, власниками компанії є Геннадій Кравченко і Владислав Славуцький.

Завод «ФФУ Продакшн» був відкритий в 2017 році в Київській області. Завод виробляє штучне покриття для мультиспортивних майданчиків і професійних футбольних полів.

Підприємство належить ФФУ. При відкритті заводу не залучалися бюджетні кошти. Як повідомляють ЗМІ, в завод інвестували ФІФА, УЄФА та партнери ФФУ. Загальна сума інвестицій склала близько 10 млн євро.

Завод ABM Technology був відкритий в 2017 році в Дніпрі. На заводі виробляють дентальні імплантати та медичні інструменти. ABM Technology – один з всього 60 існуючих у світі заводів повного циклу, що виробляють дентальні імплантати.

Інвестором заводу є Вадим Єрмолаєв. Також він відомий як співзасновник українських заводів Axor Industry (фурнітура для вікон і дверей), UDK (газобетон) і «Міропласт» (віконний профіль). Ці підприємства були засновані ним спільно з турецькими партнерами приблизно в один і той же час.

Що готує українському виробництву майбутнє

Економічні експерти в один голос твердять, що Україні пора відходити від статусу «сировинного придатка» Європи і виробляти власні високотехнологічні продукти.

На споруджуваних сьогодні заводів і фабрик близько півсотні найменувань.

Серед найцікавіших заводів, які інвестуються українськими компаніями, завод фракціонування плазми крові «Біофарма» і завод з переробки бурштину у Волинській області. Крім них в списку ще півдесятка маслоекстраційний заводів, заводи з виробництва асфальтобетону, а також виробництва мінеральних добрив.

Також велике число майбутніх заводів інвестуються іноземними компаніями, такими як чеський холдинг Saturn, німецька корпорація Leoni, французька компанія Saint-Gobain, бельгійська корпорація HIMA і інші.

Це показує, що, по-перше, в Україну заходить все більше іноземних інвесторів. По-друге, що самі українські підприємці в основному не поспішають бути «першовідкривачами» продукції, що ніколи раніше не вироблялася в Україні.

Поле для імпортозаміщення в Україні залишається неймовірно широким. Але треба ще знайтися бізнесменам, які ризикнуть вийти на ринок з новим вітчизняним продуктом. Адже одним з факторів, що впливає на ситуацію є недовіра до українського виробництва, яку ще належить подолати.

Чи захочуть українці прийняти високотехнологічні вітчизняні продукти, покаже час. І від цього фактора багато в чому буде залежати подальший шлях розвитку українського виробництва.