Протягом двох десятків років після здобуття Україною незалежності ніхто не поспішав будувати нові заводи.
На той момент колишні радянські підприємства працювали за принципом «отримати великий дохід тут і зараз». На сьогодні цей ресурс вичерпав себе. Без глобальної модернізації радянські заводи більше не ефективні.
Тому в 2010-х для промисловців відкрилося два шляхи: або вкладати величезні кошти в переобладнання старих заводів (приклад – Олександр Ярославський і ХТЗ) або відкривати нові.
У списку заводів, побудованих за часів СРСР, переважають металургійні виробництва, агропром і харчова промисловість, а також заводи по виробництву будматеріалів.
Що ж собою являє собою нове «покоління»?
Які заводи відкрилися в Україні за останні роки
За останні чотири роки в Україні було відкрито понад двісті нових заводів.
Що вони виробляють? З цього списку можна виділити чотири найпоширеніших напрямки:
- Заводи з виробництва будматеріалів (в основному асфальтобетону, і кілька заводів, що виробляють асфальтні плитку, пінопласт, металочерепицю);
- Заводи харчової промисловості (маслоекстраційні заводи, заводи з переробки сої, ягід і фруктів; виробництво харчових продуктів: вівсяних пластівців, маргарину, хліба, молочної продукції, борошна тощо);
- Заводи з виробництва насіння сільськогосподарських культур і мінеральних добрив;
- Заводи, що виробляють автомобільні комплектуючі для іноземних компаній.
З «новенького» підкреслимо відкриття п’яти сміттєпереробних заводів. Будівництво трьох з них інвестують комунальні підприємства.
Яку нову продукцію освоїло українське виробництво?
Серед нещодавно відкритих заводів виділяється кілька високотехнологічних проектів. Наприклад, завод з виробництва сонячних панелей Enhol, що інвестується українською компанією. А також завод по виробництву космічних ракет, інвестором якого виступає американська компанія Firefly Aerospace. До цікавих високотехнологічних проектів можна віднести завод з виробництва вертольотів Вібстон Аеро.
Але особливо цікаві заводи, які виробляють нову для України продукцію. Наприклад:
- Виробництво ЕВА-продукції
У 2017 році в м Чорноморськ (Одеська область) відкрився перший український завод з виробництва продукції з ЕВА або етиленвінілацетату. ЕВА є екологічно чистим полімерним матеріалом.
Український завод виробляє з нього широкий асортимент продукції, починаючи від іграшок і спортивного інвентарю до покриття для іподромів.
Згідно ЄДРПОУ, власниками компанії є Геннадій Кравченко і Владислав Славуцький.
- Виробництво штучного покриття для футбольних полів.
Завод «ФФУ Продакшн» був відкритий в 2017 році в Київській області. Завод виробляє штучне покриття для мультиспортивних майданчиків і професійних футбольних полів.
Підприємство належить ФФУ. При відкритті заводу не залучалися бюджетні кошти. Як повідомляють ЗМІ, в завод інвестували ФІФА, УЄФА та партнери ФФУ. Загальна сума інвестицій склала близько 10 млн євро.
- Виробництво зубних імплантатів.
Завод ABM Technology був відкритий в 2017 році в Дніпрі. На заводі виробляють дентальні імплантати та медичні інструменти. ABM Technology – один з всього 60 існуючих у світі заводів повного циклу, що виробляють дентальні імплантати.
Інвестором заводу є Вадим Єрмолаєв. Також він відомий як співзасновник українських заводів Axor Industry (фурнітура для вікон і дверей), UDK (газобетон) і «Міропласт» (віконний профіль). Ці підприємства були засновані ним спільно з турецькими партнерами приблизно в один і той же час.
Що готує українському виробництву майбутнє
Економічні експерти в один голос твердять, що Україні пора відходити від статусу «сировинного придатка» Європи і виробляти власні високотехнологічні продукти.
На споруджуваних сьогодні заводів і фабрик близько півсотні найменувань.
Серед найцікавіших заводів, які інвестуються українськими компаніями, завод фракціонування плазми крові «Біофарма» і завод з переробки бурштину у Волинській області. Крім них в списку ще півдесятка маслоекстраційний заводів, заводи з виробництва асфальтобетону, а також виробництва мінеральних добрив.
Також велике число майбутніх заводів інвестуються іноземними компаніями, такими як чеський холдинг Saturn, німецька корпорація Leoni, французька компанія Saint-Gobain, бельгійська корпорація HIMA і інші.
Це показує, що, по-перше, в Україну заходить все більше іноземних інвесторів. По-друге, що самі українські підприємці в основному не поспішають бути «першовідкривачами» продукції, що ніколи раніше не вироблялася в Україні.
Поле для імпортозаміщення в Україні залишається неймовірно широким. Але треба ще знайтися бізнесменам, які ризикнуть вийти на ринок з новим вітчизняним продуктом. Адже одним з факторів, що впливає на ситуацію є недовіра до українського виробництва, яку ще належить подолати.
Чи захочуть українці прийняти високотехнологічні вітчизняні продукти, покаже час. І від цього фактора багато в чому буде залежати подальший шлях розвитку українського виробництва.