“Ermolaev Center” допоможе створити найбільший сучасний комплексний район в країні “, – інтерв’ю
Информатор  30 Березня 2021

Як відомо, в 2020 році в центрі Дніпра стартувало будівництво грандіозного багатофункціонального комплексу “Ermolaev Center”. Уже зараз можна почути думку, що цей комплекс перетворить центральну частину міста в український Лондонський Сіті. А також стане новим досягненням сучасної архітектури не тільки міста, а й усієї України.

Реалізує проект комплексу девелопер Alef Estate, який анонсує старт продажів в травні 2021 року.

Раніше архітектори проекту, Сергій Філімонов і Наталя Каширіна, розповіли що проект “Ermolaev Center” створювався за прикладом скандинавської архітектури – добротної, якісної і лаконічною.

Тепер ми звернулися до компанії, яка виступає автором проекту освітлення багатофункціонального комплексу. Ми поспілкувалися із засновником і головним світловим дизайнером компанії Expolight – Миколою Каблукою, щоб дізнатися, як архітектурно-світловий дизайн допоможе підкреслити ідеї, закладені авторами в архітектурний проект.

Гарна архітектура відрізняється тим, що має якийсь сенс, соціальний посил. Вона не про форму об’єкта, вона про його емоцію і “мислить” категоріями “бути щасливим”, “бути комфортним”. Для того, щоб було “шумно і весело”, або “затишно”, або “споглядально, естетично”. Архітектура створює певне середовище. А світло – це каталізатор і підсилювач середовища. В архітектурі правильно створене світло взаємодіє з тим, що закладено архітектором. Він може “розмазати” його ідею, або навпаки – посилити.

Ми, як і архітектори цього проекту, теж дуже любимо Копенгаген, датську культуру та архітектуру. Нам подобається цей стиль. І нам дуже подобається, що “Ermolaev Center” є цілим комплексом, зі своїми пішохідними просторами. Зараз часто, особливо в Києві, якщо роблять великий комплекс, то це обов’язково абсолютно схожі об’єкти, які відрізняються лише тим, що їх то розгорнули по-різному, то поверхів трохи менше / більше. І виглядає це як “натикані” однакові об’єкти. А ось “Ermolaev Center” – цікавий, він опрацьований. Будинки продумані в загальній ідеології, але вони різні.

Є певна “планка”, рівень, заданий тим середовищем, яку інвестор Вадим Єрмолаєв і архітектурне бюро “Дольник і К” створили раніше – це, напевно, улюблений бульвар міста – Катеринославський. Він оточений якісної сучасною архітектурою – “Cascade Plaza”, “Босфор”, “Енігма”. А “Ermolaev Center” буде його продовженням. Дуже приємно, що це самий центр Дніпра і це вже буде, напевно, наймасштабніший сучасний комплексний район в Україні, з якісною сучасною архітектурою, з розумінням урбаністики, пішохідними бульварами, а не просто “будівлі з квадратними метрами”. У мене це викликає шалену гордість і радість, тому що саме такі простори – це те, заради чого люди в Дніпрі залишаються жити.

Нехай це звучить вихвалянням місця, де ми живемо, але я бачу певні паралелі з Лондонським Сіті. Це цитата сучасної забудови, яка вражає, на якій знаходяться різні цікаві об’єкти, ось вони – великі, якісні, продумані. Там приємно і працювати, і жити, і відпочивати. Для Дніпра це величезний плюс.

Приємно зараз спостерігати певний “ренесанс” в Дніпрі, коли відродилися тенденції, які були на початку 2000-х, коли Дніпро значно випереджав в сучасній архітектурі середній рівень в Україні, в тому числі Київ. Місто було багато в чому зразком. Якраз тоді Alef Estate створив Катеринославський бульвар та об’єкти на ньому. Вадим Єрмолаєв був натхненником, і першим, хто був готовий витрачатися на таку сучасну архітектуру, а не просто заробляти побільше на квадратних метрах.

Тепер це місце перетворюється в цілий, повноцінний район, куди починають “підтягуватися” інші забудовники, які вже рівняються на цей рівень. Через років п’ять сюди буде цікаво приїжджати, як мінімум, з усієї України. У цьому ж часовому горизонті, я сподіваюся, Дніпро отримає і сучасний аеропорт, і сюди буде прилітати ще більше гостей з-за кордону. Я думаю, Дніпро набуває свою самобутність і стиль.

ermolaev center dnepr

Оскільки ми вже дуже давно співпрацюємо з Alef Estate і Вадимом Володимировичем (ред. – Ермолаєвим), інвестор уже дуже перейнявся важливістю архітектурного світла і з давніх часів ми починаємо працювати ще на етапі концептуальних ескізів. І це дуже правильно. Зараз підсвічування будівель стає вже більш популярною в Україні, але часто недосвідчені девелопери згадують про неї вже коли фасад майже готовий, коли починають радіти: “У нас так красиво вийшло, може ще й підсвітити?”. Звичайно, в такому випадку не так “чисто” це все виходить, тому що хороша архітектурна підсвітка глибоко вникає в ідеологію об’єкта, в деталі, з цим потрібно “пожити”.

Коли ми працюємо на етапі концептуального проектування, ми ще впливаємо на якісь нюанси, вузли, деталі, десь навіть матеріали. З Сергієм Філімоновим і Наталією Каширіною ми брали участь в трьох, або може навіть п’яти ітераціях зміни фасаду. І разом з цим змінювалося світло. Ми шукали в розумінні цю ідеологію разом з ними. Після того, як ми пройшли ці ітерації, перевірки рішення, відкидання зайвого, не надто органічного і комплексного, виходить вже все добре. З першої ітерації хороша “картина” не малюється. Зазвичай же картини пишуть по-трохи – починають від великого і переходять до малого. Ось так само і з підсвічуванням. Це така ж поступальна робота від глобального розуміння об’єкта, віхових елементів до більш тонким, які вимальовують вже ту загальну картину і створюють відчуття, що по-іншому і не можна було підсвітити. Так завжди відбувається, і такі об’єкти як Cascade Plaza, і “Босфор”, “Енігма”, “Катеринославський-І” опрацьовуються по світлу ще на етапі навіть неостаточно узгодженого ескізу фасаду. Так само було і з “Ermolaev Center”.

Концепція освітлення є продовженням архітектурної. Ми підкреслюємо, що це “чесні”, традиційні матеріали – якісна клінкерна цегла, але в сучасному трактуванні. Об’єкт з досить великими вітражами, з вставками металевих елементів, з поєднанням металу і цегли. Ми повинні були підкреслити відчуття добротності, стильності, сучасності та чистоти рішень світлом.
Все світло, як зазвичай ми прагнемо, інтегроване, тобто заховане на фасаді. Ми уважно ставилися до того, як це виглядає в світлий час доби, і всі рішення відпрацьовували інтегровано – щоб вони кудись “ховалися”, щоб вони не були помітні на фасаді вдень.

Завдання було проявити масштабність об’єкта, знайти рішення нові, не повторюючи ті, які були застосовані нами раніше на Cascade Plaza і ЖК “Катеринославський-І”. Але в той же час, щоб була якась спадкоємність, і це виглядало цілий комплексом, цілим районом. Ми підкреслюємо унікальні рішення саме цього об’єкта – що тут ще більше цегли, складніше пластика фасадів, ніж в “Босфорі”, більше громадських просторів – дворики, бульвари, які теж окремий і великий шматок роботи.

Велика робота йде з даховими громадськими просторами, доступними для всіх жителів міста. І якщо говорити про освітлення території, то ми завжди намагаємося піти від якихось опор освітлення, стовпчиків, максимально задіяти відбите світло від фасадів, рослин і малих форм.

Є ще момент – ми не хочемо зробити рівномірне освітлення. Рівномірне освітлення не є синонімом “хорошому світлі”. Комфортне світло для прогулянкових зон це часто продумано контрастне, з невисокою загальною освітленістю, з певними акцентами на певних деталях, рослинах. І тоді навіть невеликі простори стають цікавішими, вони не зчитуються відразу, з першого погляду. Акцент йде на певні дерева, малі форми, скульптури, які передбачені за задумом. Тоді набагато цікавіше сприймати і знаходитися там.

ermolaev center alef estate

Озеленення – це дуже важливий елемент, який створює відчуття “життя”. Що це не просто стіни, а щось органічне. Тому якраз ми і складаємо таку картинку світлом за рахунок того, що ми акцентуємо присутність цієї зелені. Якщо ми робимо на неї акцент, то навіть якщо її не буде велика кількість, світло стане дороговказом для нашої уваги. Ми помічаємо і бачимо рослини, робимо підсвічування таким чином, щоб вони створювали тіні. Присутність тіні ще більше створює відчуття, що це “місто-сад”, а не лабіринт з цегли. Світло підсилює відчуття природності і балансу неорганічного і живого. Щоб там було цікаво бродити. Світло нерегулярне, не так як за радянських часів – через кожні 20 метрів світильник. Тепер тенденції такі, що не потрібна прямолінійність, буквальність, регулярність, рівномірність. Набагато цікавіше людям бачити більш складну і більш живу картину, і ми цьому слідували.

На етапі, коли ми займалися концептуальної частиною, ескізами, скетчами, 3D-моделями фасаду і візуалізаціями, команда проекту включала п’ять чоловік. Напевно, її можно порівняти за розміром з командою архітекторів. На “робочої” частини проекту додалося ще чотири людини – інженери, які розробляють схеми заживлення, щити управління, кабелі, кронштейни і т.д. Над цим проектам ми працюємо вже близько двох років.

Детальніше ознайомитися з комплексом Ermolaev Center можна в офіційному відділі продажів Alef Estate:

м Дніпро, Катеринославський бульвар, 1
Cascade Plaza, 1-й поверх
тел: +38 096 6 388 388